Там, където живееш, празнува ли се Хелоуин? В САЩ и Канада този празник е добре познат и се отбелязва всяка година на 31 октомври. Обичаите, свързани с Хелоуин, обаче се спазват на много места по света. В някои страни се честват празници, които макар с различни имена, се отнасят за едно и също — връзката с духовния свят, в който са духовете на умрелите, феите, вещиците и дори Дяволът и демоните. (Виж блока „Празници, подобни на Хелоуин“.)
САМИЯТ ти може би не вярваш в свръхестествени сили. Вероятно за тебе честването на Хелоуин и подобните на него празници е просто забавление и начин децата ти да развихрят въображението си. За мнозина обаче тези празненства не са безобидни поради следните причини:
В енциклопедия за американските обичаи пише: „Всъщност Хелоуин като цяло се отнася за възможността за връзка с духовните сили, много от които заплашват или всяват страх в хората.“ (Виж блока „Хелоуин през вековете“.) Много празници като Хелоуин също имат езически произход и се коренят в поклонението към предците. Дори днес хора по цял свят използват този период, за да осъществяват връзка с предполагаемите духове на умрелите.
Въпреки че е смятан за американски празник, с всяка изминала година Хелоуин се чества във все повече страни. Но много хора, които започват да честват този празник, са в неведение относно езическия произход на символите, украсите и обичаите му, повечето от които са свързани със свръхестествени същества и сили. (Виж блока „Откъде водят началото си“.)
Хиляди уикани, които спазват древните келтски обичаи, продължават да наричат Хелоуин с древното име Самхейн и го смятат за най–святата нощ през годината. Във вестник „Ю Ес Ей Тудей“ са цитирани следните думи на известна вещица: „Християните не си дават сметка, че честват нашия празник. ... Това ни харесва!“
Празниците, подобни на Хелоуин, са в противоречие с библейските учения. Библията предупреждава: „Нека при тебе не се намира никой, който ... си служи с гадателство, който се занимава с магия или който предсказва по поличби, никой магьосник, никой, който прави заклинания или който се допитва до хора, които викат духове.“ (Второзаконие 18:10, 11; виж също Левит 19:31; Галатяни 5:19–21)
Предвид казаното дотук, ще е мъдро да се запознаеш с произхода на Хелоуин и други такива празници. Като научиш повече за тях, може да решиш, подобно на много други хора, да не ги честваш.
„Християните не си дават сметка, че честват нашия празник. ... Това ни харесва!“ (Известна вещица, цитирана в „Ю Ес Ей Тудей“)
ПРАЗНИЦИ, ПОДОБНИ НА ХЕЛОУИН
Хелоуин се смята за американски празник. Но той става все по–известен на много места по света. Има и други празници, на които, подобно на Хелоуин, се отбелязва съществуването и действието на духовните създания. Ето някои примери от различни части на света:
Северна Америка Денят на мъртвите
Южна Америка Каусасканчис
Европа Денят на мъртвите и разновидности на Хелоуин
Африка Празникът Егунгун
Азия Празникът Бон
ОТКЪДЕ ВОДЯТ НАЧАЛОТО СИ?
Произходът на някои обичаи и символи на Хелоуин
ВАМПИРИ, ВЪРКОЛАЦИ, ВЕЩИЦИ И ЗОМБИТА: Отдавна тези същества са свързвани със света на злото.
ЛАКОМСТВА: Древните келти се опитвали да умилостивят злите духове със сладкиши. След време Църквата подканяла празнуващите да обикалят по домовете в нощта на Вси светии и да искат храна в замяна на молитва за умрелите. Накрая този обичай се превърнал в традицията на Хелоуин „лакомство или номер“.
КОСТЮМИ: Келтите носели страшни маски, за да могат злите духовни създания да ги помислят за духове и да ги оставят на мира. Църквата постепенно обединила езическите обичаи с обичаите на Вси светии. След време празнуващите ходели по къщите, маскирани като светци, ангели и дяволи.
ТИКВА: Издълбана ряпа с поставена в нея свещ била използвана да държи надалеч злите духове. Според някои свещта представяла затворена в чистилището душа. По–късно започнали да се използват по–често издълбани тикви.
ХЕЛОУИН ПРЕЗ ВЕКОВЕТЕ
V век пр.н.е.
Келтите чествали празника Самхейн в края на октомври. Те смятали, че тогава духовете и демоните обикаляли земята повече, отколкото през другото време от годината.
I век от н.е.
Римляните победили келтите и възприели спиритическите ритуали на Самхейн.
VII век
Смята се, че папа Бонифаций IV установил годишното честване на Вси светии в памет на мъчениците. *
XI век
Втори ноември е определен като датата, на която да се отбелязва Денят на мъртвите.
XVIII век
Името Хелоуин се появява за първи път в печатно издание.
XIX век
Хиляди емигранти от Ирландия пренесли в САЩ своите обичаи на Хелоуин, които след време се смесили с подобни обичаи на емигрантите от Великобритания и Германия, а също и от Африка и други части на света.
XX век
Хелоуин става официален празник в САЩ.
XXI век
Търговията, свързана с Хелоуин, се превръща в индустрия, носеща милиарди долари.
Няма коментари:
Публикуване на коментар